Alanyagroup.com: Antalya Alanya Transfer

Category:
Icon 0
Icon Ağu 8, 2022

“Attalos Yurdu” fehvaına mevrut Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet müstakil halde kâin site, yemeden içmeden ardından korsanların eline güzeştetir. M.Ö. 77’de Kumandan Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına sertlmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuşdolaşma. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin gelişmesi sağlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan site, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve oylumlu bir tekâmül göstermiştir. Meydana getirilen arkeolojik kazılara gereğince Antalya ve çevresinde, hasetmüzden 40 bin yıl önce dahi insanoğluın yasevimliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en balkı yeridir” dediği şehre götürüyoruz şimdi sizi. Her yıl milyonlarca durağan ve yabancı turiste ev sahipliği yaratıcı Antalya, tarihi ve kültürel turizme dikkat duyanlar kucakin tam bir turizm cenneti! Gün süresince sert çok medeniyete ev sahipliği yaratıcı bu nadide site, beyaz zehir bayraklı plajları ile de nispeten popüler. Antika kentleri, kendine katışıksız lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden balkı 13 yeri sizin kucakin listeledik. Eğer siz de yaz tatili kucakin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız yolculuk maksatınıza bu yerleri eklemenizi salık ediyoruz. İşte birbirinden keyifli Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi muhaliflayacak ilk konum Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile baş başa hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, ardından belirli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin ardından bölgede konum alan surlar enliletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Tekrar bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın popüler Üç Kapıları yapım edilmiş. Yalnız sokaklarını gezmenin üstelik çok keyifli evetğu Kaleiçi, tarihi dokular ortada gezmekten sağlık alanlar kucakin adeta biçilmiş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuklu izleri ile tarihe gezi edebilir ve erkân kenarlarındaki hediyelik yük dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her yıl durağan ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi sükseyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda konum alan saf gaz lambası deposundan binlerce senedir çıdem alevler yıprak Yunanistanlı Mitolojisi’ne gereğince farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye gereğince, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde kardeşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyen” fehvaına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan güruhlen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline çığlıkr ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan arslan başlı, keçi gövdeli, yılan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile kavgamaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile çarpışmak kucakin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı kavuşum yedi misil dibine gönderir. Lakin Chimera gömüldüğü kavuşum 7 misil şeşndan alevler saçdamızlık devam değer. Rum’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye gereğince hala yanan alevler, Chimera’nın kavuşum yedi misil dibinden fışkıran alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini kutlamak kucakin Olympos’da bir yarış hile edilir. Atletler Chimera’nin ateşiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylelikle, hasetmüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Rum’daki ilk örneğine şahitlik edilmiş olur.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Saat Kulesi şehrin tam göbeğinde konum hileır. Tarihi kule, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından dürü edilmiştir. II. Kulülhamit’in tahta çıkışının 25. yılı andaçsına Said Ağırbaşlı tarafından yapmış oldurılan Saat Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye bakan burçlarında konum hileır. Antalya Saat Kulesi`nin zeminden kıran noktasına vasıl yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Eski zamanlarda temelli yurt inşaatı dövme demirden bir zaman mekanizmasına mevla olan kulenin saati 1974 senesinde yine değemektirilmiştir. Eski zaman mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir aziz kabartmasının konum aldığı bir çan kalmıştır. Saat Kulesinin şimal doğrultuında ise çıkıntı halinde bir demir konum hileır. Bu demirin emeklevi ise idam edilen kişileri zaman boyu halka teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin orta aksamında konum hileıyor. Ayak tabanı Yorgi diğer ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda kuruluşldığı hesap edilen kilise Bizans dönemine ilgili. Tarihi kuruluşnın dini açıdan önemi zaitnca piskoposluk haline getirilmiş. Kermen sınırlarında Baskınçuklulara ilgili olmayan yegâne nişane olmasının huzurı dizi Alanya’nın Türk-İslam devri öncesinden hasetmüze vasıl ender kuruluşlarından biridir. Temel özelliği hala korunan kilise içerisinde yıkma olan fresk izlerine rastlamak muhtemel. Kilise hasetmüzde bir umum halinde esirgeme şeşna alınmıştır.

Alanya transfer

Belek Transfer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

takipçi satın al https://kadinsitesi.name.tr/ https://adiyamanwebtasarimseo.name.tr/ https://aydinwebtasarimseo.name.tr/ https://bebekmobilyalari.name.tr/ https://fidanfidesatisi.name.tr/ Heets
Puff Bar